لینک فایل(بررسی میدان و انواع و عناصر و تحول آن)

بررسی میدان و انواع و عناصر و تحول آن|30017767|kvj2031039|لینک فایل|کِی وی
دوست گرامی،در این پست توضیحات در مورد بررسی میدان و انواع و عناصر و تحول آنرا مشاهده می نمایید .

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 28

تعریف میدان:فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین بودند و در کنار راهها یا در محل تقاطع آنها قرار داشتند و دارای کارکردی ارتباطی، اجتماعی، تجاری، ورزشی، نظامی یا ترکیبی از دو یا چند کارکرد مزد مزبور بوند، میدان نامیده می شدند. میدانهای کوچک، بخصوص میدانهای کوچک ارتباطی درون محله های مسکونی را اغلب میدانچه می نامیدند. این میدانچه ها را در برخی از شهرها مانند تهران قدیم، نایین، کاشان و یزد، تکیه یا حسینیه نیز می خواندند.(سلطان زاده حسين فضاهاي شهري ايران)1: انواع میدانها1 1: میدانهای عمومیکمابیش در همه سکونتگاهها (شهر یا روستا) میدان یا میدانچه ای عمومی وجود داشت که محل تجمع مردم بود و بعضی از فضاهای عمومی مانند عبادتگاه، آب انبار یا نهر آب و به نسبت وسعت سکونتگاه،تعدادی فضای تجاری یا بازار در پیرامون یا مجاور آن قرار داشت. سبزه میدان تهران، سبزه میدان (میدان کهنه) اصفهان و بسیاری دیگری از سبزه میدانها در سایر شهرها در گذشته، نمونه هایی از این گونه میدانها بوده اند. .(سلطان زاده حسين فضاهاي شهري ايران)

ميدان امام (توپخانه سابق)تهران.نمونه يك ميدان عمومي

1 2: میدانهای تجاریدر شهرهای متوسط و بزرگ، به غیر از میدان عمومی شهر، یک یا چند میدان وجود داشت که کارکرد اصلی و عمدۀ آن ها تجاری بود. برخی از این میدان ها تنها به فرآورده یا کالای معینی مانند اسب، کاه گوسفند؛ میوه و غیره اختصاص داشتند. .(سلطان زاده حسين فضاهاي شهري ايران)مميدان گوسفند فروشها نيشابور.نمونه يك ميدان تجاري1 3: میدانهای حکومتی:معمولاً در پایتختها و شهرهای بزرگ یک میدان حکومتی وجود داشت که برای تمرینهای نظامی، سان و رژه و انجام مراسم رسمی و احیاناً مجازات مجرمان مورد استفاده قرار می گرفت. .(سلطان زاده حسين فضاهاي شهري ايران)

ميدان ارك تهران .نمونه اي از يك ميدان حكومتي1 4: میدانهای نظامی:در پایتخت و بعضی از شهرهای بزرگ و مهم، یک میدان مخصوص تمرینهای مداوم نظامی و استقرار و اقامت نظامیان ساخته می شد که متشکل از یک فضای باز یعنی محوطۀ میدان، و حجره ها و فضاهایی در پیرامون برای اقامت نظامیان و ذخیره سلاح بود. .(سلطان زاده حسين فضاهاي شهري ايران)ميدان توپخانه وبالاخانه تلگراف خانه.تهران.نمونه اي از يك ميدان نظامي1 5: میدانهای محله ای:در هر یک از محله های بزرگ و متوسط شهرهای تاریخی، یک مرکز محله وجود داشت. این مراکز از نظر کالبدی و شکلی به دو صورت وجود داشتند. نخست به صورت یک راسته یا گذر که کمی از گذرهای دیگر در محل استقرار فضاهای تجاری و اجتماعی، عریضتر بودند. نوع دوم مرکز محله به صورت میدانچه بود. این میدانچه اغلب در محل تقاطع چند راه یا در کنار راه اصلی محله قرار داشتند. .(سلطان زاده حسين فضاهاي شهري ايران)

مطالب دیگر:
📚اندیشه ی سیاسی بنیان گذار انقلاب اسلامی📚قرآن ،‌كلام جاودانگي📚تفسير سوره آل عمران📚معاد در قرآن و روايات📚نظريه امامت در ترازوي نقد📚امام حسین (ع)📚نماز جمعه📚مقام انساني زن از نظر قرآن كريم📚بررسی خسران و آثار آن در قرآن📚بهداشت جسم انسان در قرآن📚تعدد زوجات📚نماز زيباترين جلوه نيايش با پروردگار📚نياز انسان به دين📚همزيستي انقلاب و نظام در انقلاب اسلامي📚مقاله اي پيرامون آخرالزمان و امام مهدى، عليه‏السلام📚بانک شماره های تلگرام فعال📚مكانيزم‌هاي مقاومت به سرمازدگي در گیاهان📚تحقیق جامع درباره ی سلامتی تن و روان📚نقش هاي رهبري استراتژيك📚پروژه کارآموزی ساختمان بتنی📚نمونه سوالات جامع📚گزارش کار کارآموزی ساختمان فلزی📚اندازه گيري يون كروم (III) در پساب رنگي📚طبقه‌بندي ماشين‌هاي بافندگي📚بررسي روش انرژي و كاربرد آن در خواص كششي پارچه